Comino Blue Lagoon , punkt obowiązkowy na Malcie!

Na Maltę przyleciałem w czerwcu ubiegłego roku. Skuszony, jak zwykle, tanimi biletami. Postanowiłem, że tym razem polecę sam. Pamiętajcie, jeżeli postanowicie gdziekolwiek wybrać się w pojedynkę przygotujcie sobie odpowiedzi na niekończącą się liczbę pytań: dlaczego sam? po co? co ty będziesz tam robił? nie będziesz się nudził? Przykładowy zestaw odpowiedzi przygotuję podczas innej okazji.

Malta to mała wyspa położona na Morzu Śródziemnym ze stolicą w Valettcie, jest krajem w ~98% anglojęzycznym. W latach 50-siątych Królową Malty była Elżbieta II. Co ciekawe Królowa Wielkiej Brytanii w czasach swojego panowania mieszkała stale na wyspie! Bez problemu można się dogadać ze wszystkimi po angielsku bez względu na wiek.


Saint Jullians

Na Malcie byłem tylko trzy dni i trzy noce. Niestety nie miałem szans zdążyć z wybraniem się do stolicy. Zatrzymałem się w st. Jullians, jednego z większych miast Malty. Jeżeli szukacie imprezowej mekki to miejsce jest idealne dla Was. Centrum miasta jest pełne klubów i sklepów. Hotel, w którym się zatrzymałem nazywał się The St. George’s Park i był najbardziej budżetową opcją w terminie przeze mnie poszukiwanym i to w dodatku z dużym basenem. Idealny! Zazwyczaj rezerwacji dokonuje za pomocą Bookingu, tym razem rezerwowałem przez stronę Amoma.com tam znalazłem ten sam hotel w lepszej cenie. Oprócz imprezowych uliczek i nowoczesnego centrum warto zajrzeć do portu, magiczne i klimatyczne miejsce, takie trochę w stylu włoskim, co nie powinno dziwić bo Malta oddalona jest jedynie 80 km od Sycylii.

Blue Lagoon of Comino Island

Być na Malcie i nie odwiedzić tej ”wyspy córki” to grzech. To mój ulubiony czas, ulubione miejsce. Krystalicznie czysta woda, droga łódką do wyspy Comino jest pełna klifów, już sama trasa ”do” robi ogromne wrażenie.

Dostać się na Comino Island można na dwa sposoby:

  • Pierwszy sposób to dojazd do portu Cirkewwa lokalnym busem. Komunikacja na Malcie jest bardzo dobrze zorganizowana a wszystkie przystanki bardzo jasno rozpisane w oficjalnej aplikacji Tallinja App. Następnie bezpośrednio przy łódkach należy zakupić bilet na statek, który przewiezie nas na wyspę. Bilet w jedną stronę jest jednocześnie biletem w drugą. Kosztuje 13 euro, czyli około 55 złoty. Łódki odjeżdżają o konkretnych godzinach według rozkładu. Co ważne, należy pilnować czasu i zdążyć na ostatni ”przepływ” który jest o Z godzinie! Pierwszy rejs rozpoczyna się o 9:00, następne co pół godziny aż do 15:30, ostatni powrót o godzinie 16:00! Trasa trwa około 25 minut w jedną stronę. Pełny rozkład TUTAJ
  • Drugi sposób to wynajęcie całej zorganizowanej wycieczki w lokalnym biurze podróży, która obejmie transfer do portu oraz przejazd promem. Drożej, zbyt turystycznie, nie polecam, lepiej załatwić to na własną rękę, jest ciekawiej! 🙂

Warto zarezerwować sobie cały dzień dla Comino. Wyspa jest bardzo mała, przy najładniejszej plaży jest oczywiście tłum ludzi, co sprawia, że 80% wyspy jest praktycznie pusta. Warto zajrzeć tam gdzie turystom się nie chce. Gdybyście zgłodnieli lub chcieli swój dobry nastrój wzbogacić o kilka procent, na wyspie znajdziecie budki z jedzeniem oraz bary serwujące drinki w wydrążonych ananasach!

Na moim Instastrory skleiłem krótki filmik z pobytu na Comino można go obejrzeć TUTAJ

Bugibba

Małe klimatyczne miasteczko, podczas mojego pobytu całkowicie pozbawione turystycznego zgiełku, właściwie zgiełku jakiegokolwiek. Bugibba przywitała mnie pustką i typowymi maltańskimi budynkami w kolorach piasku. Zjadłem śniadanie w postaci tosta w lokalnej knajpce, do tego Cuba Libre, popstrykałem trochę zdjęć i wróciłem nad hotelowy basen do st. Jullians. Polecam na spokojne bezcelowe spacery. Dużo małych lokalnych knajp.

Transport publiczny

Maltański transport publiczny jest bardzo dobrze zorganizowany warto z niego korzystać. Dostaniemy się w nim w każdy zakątek wyspy. Bilety kupuje się bezpośrednio u kierowcy. Wszystkie informacje dotyczące tras i rozkładów można znaleźć na stronie przewodnika – tutaj. Polecam pobrać sobie na telefon oficjalną aplikację jest bardzo dobrze zaprojektowana. Wyszukuje nam najbliżej położone przystanki i dobrze planuje trasy przejazdu, także takie z przesiadkami!

Koszty transportu

Lot Katowice – Malta – 144 zł
Lot Malta – Warszawa-Chopina – 151 zł

Transfer Katowice – Pyrzowice – 25 zł (aktualnie 7 zł bilet ulgowy!) 

Transfer Malta Airport – st. Jullians
Transfer st. Jullians – Malta Airport

Koszt transferu: 20 euro w dwie strony. Warto skorzystać z przewoźnika Malta Transfer, podczas rezerwacji wybieramy z listy hotel do którego się udajemy i mini bus podwiezie nas wprost do niego!

Inne przydatne informacje:

  • Na wyspie znajdziemy brytyjskie gniazda ładowania tzw. ”trójbolcowe” warto mieć ze sobą przejściówkę.
  • Jeżeli będziecie mieć trochę więcej czasu na eksplorowanie Malty koniecznie zapoznajcie się z: wyspą Gozo, stolicą Valettą i wioską Popeye Village