Poleciałem do Londynu za 44 złote!

Wielka Brytania to pierwsze miejsce, które odwiedziłem w tym roku. Spontanicznie kupione bilety ze względu na cenę, przy której trudno było przejść obojętnie. 44 złote w jedną stronę! Londyn niezmiennie pozostaje moim ulubionym dotychczas widzianym wielkim miastem. Po raz pierwszy byłem tam w podstawówce i był to mój pierwszy wyjazd za granice. Pod naporem turystów, imigrantów i ogólnie pojętej nowoczesności Londyn pozostaje niezmiennie klimatyczny. Jest miastem z duszą i żywą tradycją. Takie natchnione słowa przychodzą mi do głowy, kiedy myślę o nim!

A co w tym wpisie?

  • Darmowe, obowiązkowe miejsca do zobaczenia w Londynie
  • Aktualny cenny biletów Wizzair – również za 44 złote!


Buckingham Palace

Zaczynamy od pałacu królowej Elżbiety II i brytyjskiej monarchii ze względu na to, że jest to punkt najbliżej położony dworca autobusowego, który łączy lotniska z centrum Londynu. Stacja nazywa się Victoria Station. Pałac Buckingham oddalony jest od niej piętnastominutowym spacerem. Buckingham jest największym na świecie pałacem królewskim. Możemy go oglądać oczywiście tylko z zewnątrz podczas przebywania w nim Królowej, otoczony jest niesamowitym St James’ Park pełnym kaczek, gęsi, wiewiórek i masą biegających mieszkańców. Niemal codziennie o godzinie 11:30 można obejrzeć zmianę warty charakterystycznie ubranych ochroniarzy królowej.

 Najbliższa stacja metra: St James’ Park

Westiminister Palace – Big Ben

Miejsce, które każdy będąc w Londynie zobaczy. Mieszczący się nad brzegiem Tamizy pałac Westministerski z wierzą zegarową. Często nazywany Big Benem za sprawą najpopularniejszej wierzy pałacu. To miejsce obrad brytyjskiego parlamentu, ikona Londynu i całej Wielkiej Brytanii. Na nasze nieszczęście podczas pobytu cała wieża zegarowa była zasłonięta przez trwający remont. Pałac można zwiedzać w każdą sobotę oraz podczas wakacyjnej przerwy obrad parlamentu. Co ciekawe na terenie obiektu obowiązuje kilka zakazów między innymi: zakaz trzymania rąk w kieszeni oraz zakaz noszenia kapeluszy!

 Najbliższa stacja metra: Westiminster Palace

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Bodziony (@bartek_bodziony)

London Eye

Na przeciwko pałacu westiministerskiego znajdziemy 135 metrowy London Eye. Powstały z okazji nowego tysiąclecia w 1999 roku diabelski młyn znajduje się w samym centrum miasta! Bilet na London Eye wynosi 18,90 £ (funtów). Pełen obrót Millennium Wheel (tak też jest nazywany) trwa trzydzieści minut i można z niego podziwiać całą panoramę Londynu. Jest na prawdę ogromny! Blisko niego znajdziemy także ”mini” muzeum i sklep z akcesoriami z filmu ”Shrek”, na pewno warto do niego zajrzeć nawet jak jesteście już starymi i nudnymi ludźmi.

Tower Bridge

Kolejna wizytówka Londynu. Ruchomy most nad rzeką Tamizą, który unosi się, kiedy przepływają pod nim wysokie statki. Ma ponad sto lat i architektonicznie nawiązuje do pobliskiej twierdzy Tower, która swego czasu była siedzibą królów, więzieniem, a zdarzyło się że była siedzibą ZOO.

Picadilly Circus

Najpopularniejszy plac Londynu. Słynie z ogromnych reklam zamontowanych na rogu jednego z budynków.  To miejsce jest idealnym połączeniem stylowego Londynu z ”chamskimi” ledowymi billboardami, tutaj reklama staje się dziełem sztuki.

Pierwsze telebimy pojawiły się tutaj już w latach dziewięćdziesiątych. W okół znajdziemy mnóstwo sklepów, ulicznych artystów oraz chińską dzielnicę China Town, a na niej mnóstwo chińskich knajp z bardzo tanim jedzeniem, zazwyczaj w formie ”płacisz raz, jesz ile chcesz”. O street foodzie z Londynu pojawi się kolejny wpis!

Sky Garden

To miejsce odnalazłem praktycznie przed samym wylotem do Londynu. Absolutny hit! Darmowy punkt widokowy prezentujący całą panoramę miasta. Jedyne co trzeba zrobić to zarejestrować się wcześniej poprzez stronę internetową: tutaj, wydrukować bilet i pokazać go przed wejściem do windy, która zawiezie was na 35 piętro! Ze względu na spore zainteresowanie warto zrobić to z wyprzedzeniem. Należy umówić się na konkretny dzień i godzinę odwiedzin.

Sky Garden mieszczący się w The Walkie Talkie building to nie tylko panorama i taras, to także podniebne wielopoziomowe ogrody, restauracja i kawiarnia. Polecam zwiedzać punkty widokowe w pierwszej kolejności, to one pozwalają na zorientowanie się w przestrzeni miasta gdzie, co się znajduje.


Wszystkie publiczne muzea w Londynie są dla obywateli Unii Europejskiej poniżej 26 roku życia za darmo! W tym takie sztosy jak:

Natural History Museum

Według niektórych źródeł najczęściej odwiedzane muzeum na świecie! Rocznie odwiedzane przez ponad pięć milionów zwiedzających! Po raz pierwszy w Muzeum Historii Naturalnej byłem około dziesięć lat temu. Wyobraź sobie jakie wrażenie na chłopcu z podstawówki robią eksponaty w postaci skamieniałych pozostałości po dinozaurach, odtworzonych w postaci ogromnych konstrukcji. Nie wiem czy nadal mogę nazywać się chłopcem, ale wrażenie ”o kur**” pozostało nadal i myślę że kolejna wizyta skończy się tym samym. To jest jedno z tych miejsc, które w swojej głowie oznacza się jako ”jeszcze tu wrócę”. Jeżeli pamiętacie film ”Noc w Muzeum – Tajemnica Grobowca” to właśnie tam był on kręcony! Jeżeli go nie oglądaliście, koniecznie zróbcie to przed samym odwiedzeniem tego miejsca.

Natural History Museum poza szkieletami dinozaurów, ptaków, pierwszych zwierząt, roślin to bogate zbiory minerałów, kamieni oraz wszystkiego tego co piękne w naturze i w człowieku, bo także spora cześć wystaw skoncentrowanych jest na historii ludzkości i jej przyszłości. W tym muzeum na pewno poczujecie się malutcy przed obliczem zrekonstruowanych dinozaurów oraz przed tym czym jest ziemia, skąd pochodzimy i jak małą jej częścią jesteśmy!

 Najbliższa stacja metra: South Kensington

British Museum

Tutaj niestety nie udało nam się spędzić wystarczającej ilości czasu, właściwie załapaliśmy się niemalże na samo zamknięcie. Muzeum liczy ponad 13 milionów eksponatów, więc warto zarezerwować sobie troszkę więcej czasu a jest co oglądać! Muzeum brytyjskie to ogromny przekrój zbiorów od starożytności po czasy najnowsze. Do najważniejszych zbiorów należą te związane z kulturą Egiptu.

 Najbliższa stacja metra: Holborn

Pamiętajcie o tym, że wszystkie muzea są bezpłatne, a jest ich w Londynie mnóstwo. Science Museum, Victoria & Albert Museum, Tate Modern, Museum of London. Warto je ”przegooglować” przed przyjazdem. Na poniższej mapie zaznaczyłem wszystkie te miejsca. Dodatkowo są w różnych kolorach. Jest to moja propozycja podziału na dni. Wszystkiego w jeden dzień zobaczyć się nie da i nie warto się śpieszyć 🙂


Londyn za 44 złote

Nie ukrywam, że podczas przeszukiwania tanich przelotów spotykanie ofert poniżej pięćdziesięciu złotych automatycznie wyzwala poszukiwanie karty debetowej, wpisywanie danych osobowych i akceptowanie wszystkich regulaminów i terminów, a w głowie tylko ”lecę!”. Co najlepsze oferta 44 zł na przeloty do Londyn-Luton nie była wyjątkiem. Często tego typu ceny wynikają z błędów systemów rezerwacji czy też chęci ”wyprzedania” miejsc w samolocie przez linie lotniczą. W przypadku linii Wizzair połączenia tego typu, za taką kwotę realizowane są stale i to z kilku lokalizacji w Polsce: z Katowic, Warszawy, Wrocławia (44 zł), Gdańska, Lublina, Olsztyna, Poznania (39 zł). Mi w zeszłym roku udało się znaleźć bilety tam i z powrotem, oba po 44 złote!

Stan na 19.11.18 Z moich obserwacji przy rezerwacji biletów lotniczych zauważyłem, że najlepszym momentem na rezerwacje biletów jest termin około ”trzy miesiące przed i później”. I w tym przypadku się to sprawdza. Powyższe ceny obowiązują aktualnie w grudniu, styczniu, lutym a z niektórych miejsc nawet i w marcu! W późniejszych miesiącach ceny są wyższe, ale jestem pewny że w kolejnych miesiącach spadną do czterdziestu czterech! 🙂 

Przejdźmy do konkretów.

  1. Wchodzimy na stronę www.wizzair.com
  2. Wpisujemy lotnisko, z którego chcemy wylecieć np. Katowice i miejsce docelowe Londyn-Luton
  3. Przechodzimy w sekcję ”Elastyczność w wyborze dat”
  4. Zaznaczamy okienko ”dla członków Wizz Discount Club”

Aby skorzystać z oferty należy posiadać członkostwo Wizz Discount Club. Program członkowski Wizzaira polega na tym, że kupując członkostwo za 29,99 euro (~130 zł). Na rok otrzymujemy dostęp do wszystkich zniżek. Zarówno na loty jak i na ewentualne inne dodatkowe usługi.

  • Każdy lot objęty jest zniżką!
  • Jedna karta działa dla dwóch osób! (130 / 2 = 65 zł za osobę)
  • Członkostwo trwa rok!

Powiecie: ”co to za promocja”, kiedy trzeba zakupić dodatkową kartę. Oczywiście można to zrobić bez niej, ale zauważcie że oszczędzacie już praktycznie na samym starcie.

2 bilety tam/z powrotem 2 x 44 zł = 88 zł + 65 zł karta =154 zł
2 bilety bez członkostwa WDC 2 x 89 zł = 178 zł

Polecam także przejrzeć ofertę Ryanaira, który lądując na lotnisko London-Stansted posiada także wiele biletów poniżej pięćdziesięciu złotych! Jeżeli będziecie podróżować samemu, warto przyjrzeć się także ich ofercie. Wkrótce pojawi się wpis dotyczący tego jak poszukiwać tanich ofert, pokaże w nim, że to co można przeczytać na większości blogach jest bzdurą!