Jak tanio wypożyczyć samochód nie płacąc kaucji?

Zatłoczone, duszne autobusy, logistycznie przemyślane połączenia z jednego punktu do drugiego, z dodatkiem kilku przesiadek, gorączkowe myślenie o tym czy już się powinno wysiąść, czy jechać dalej… to są uroki podróżowania, które oczywiście są fantastyczne. Można pogapić się na ludzi z innych krajów, tego jak żyją i jaka jest ich codzienność. Ale co zrobić jeśli, prawie każdy wpis na blogach o Teneryfie perswaduje Ci wypożyczenie samochodu? Wpadasz w szał szukania, rozglądasz się za tym jak to działa i jak to się robi. To był mój pierwszy raz z wypożyczeniem i już wiem, że nie ostatni!

O tym jak szukać, na co zwracać uwagę i jak się tym nie stresować tym tak jak ja. No to jedziemy.


Dlaczego warto wypożyczyć samochód? Jest to przede wszystkim spora oszczędność czasu, omijamy wszelkie kwestie związane z rozkładami jazdy, opóźnieniami, przesiadkami i czegoś co irytuje mnie zazwyczaj najbardziej: ”trzeba wracać, bo zaraz mamy ostatni autobus”. To przede wszystkim niezależność! Poza tym, zawsze myślałem, że wypożyczenie samochodu za granicą wiąże się z ogromnym nadszarpnięciem budżetu wyjazdowego, jak się okazuje wcale nie musi tak być!

Jak i gdzie szukać?

Najlepsza droga to wyszukiwarki, porównują one za nas cenę i przedstawiają najlepszą dla nas opcję. Najpopularniejsze to RentalCars.com, Kajak.pl, SkyScanner.com, Wizz Cars Jak to w każdej wyszukiwarce wpisujemy: miejsce jakie nas interesuje, datę wypożyczenia, możemy także posortować wyniki ze względu na cenę, markę, rozmiar i wybrać najkorzystniejszą ofertę dla nas.

Można także zamawiać bezpośrednio ze stron wypożyczalni, do najpopularniejszych w Europie należą: Herz, Avis, Europcar, Alamo, Budget, National, Sixt, Thrifty, Enterprise


Z czego składa się cena wynajmu samochodu?

Cena za wynajem

Cena za wynajem to ta najbardziej oczywista składowa. Płacimy za możliwość wypożyczenia samochodu, zazwyczaj cena ustalana jest na doby. Polecam stosować się do zasady ”najtaniej jest 3 miesiące przed”. Sprawdza się to według moich obserwacji w każdym przypadku: wynajmowania samochodu, noclegu i przelotów! Co oczywiście nie znaczy, że na dzień przed nie można znaleźć atrakcyjnej oferty. Jedynie w szczycie sezonu wakacyjnych nie ma na co czekać!

Podstawowe ubezpieczenie

W większości przypadków podstawowe ubezpieczenie obejmuje OC, AC oraz ochronę od kradzieży. Przed wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia, należy się zorientować czy przypadkiem większość punktów dodatkowego nie pokrywa się z podstawowym. Ubezpieczenia dodatkowe mogą być oferowane zarówno przez systemy wyszukiwarek jak i same firmy oferujące serwis Car Hire. Warto porównać ich oferty. Jeżeli w ogóle będziemy takowym ubezpieczeniem zainteresowani.

Zwrotna kaucja a wkład własny

Kaucja zwrotna jest pobieranym depozytem na wypadek pokrycia szkód wyrządzanych przez wypożyczającego.
Wkład własny określa maksymalną odpowiedzialność pieniężną (ile maksymalnie będziesz musiał/a zapłacić jeżeli coś zrobisz). Do takiej kwoty jesteśmy zobowiązani w przypadku jeżeli coś by się stało.

Czasem kaucja zwrotna wynosi tyle ile wkład własny, czasami jest niższa, a za ewentualne szkody będzie trzeba zapłacić osobno. A czasami tak jak w moim przypadku, można naleźć ofertę, która przewiduje zerowy wkład własny a co za tym idzie zerową kaucję. Całe moje ewentualne szkody pokryłoby ubezpieczenie. Na szczęście nie było takiej potrzeby!

Dodatkowe usługi

Takie jak możliwość kierowania samochodem przez innego kierowcę (dodatkowy kierowca), wynajem fotelika dla dzieci, GPS, dodatkowe ubezpieczenie (oferowane przez wypożyczalnię lub wyszukiwarkę/porównywarkę ofert) czy odebranie i zwrot samochodu w innej lokalizacji.

Za co może zostać jeszcze pobrana opłata?
– Czyszczenie ponad standard
– Oddanie samochodu po umówionej godzinie

Niezbędne dokumenty

  • Prawo jazdy – oczywistość, warto przed wypożyczeniem zorientować się czy dana wypożyczalnia nie narzuca minimalnego stażu posiadanego prawa jazdy (zazwyczaj 12 miesięcy, ale też 24!) lub minimalnego wieku kierowcy. Często na młodych kierowców narzucane są dodatkowe opłaty. Większość wypożyczalni ustala limity wieku od 21 do 70 lat.
  • Karta debetowa lub kredytowa – jeżeli wypożyczalnia pobiera kaucję (wkład własny), należy posiadać na koncie przypisanym do karty debetowej daną kwotę lub dany limit na karcie kredytowej. Należy zwrócić uwagę czy w naszej wypożyczalni akceptują kartę debetową. Czasami akceptowany jest tylko jeden rodzaj np. MasterCard i tylko z wytłoczonymi danymi na karcie!
  • Paszport lub dowód osobisty – w celu potwierdzenia danych z karty płatniczej
  • E-kupon – czyli wydrukowane potwierdzenie rezerwacji

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

  • Polityka paliwowa – w naszym przypadku wyglądało to tak, że mieliśmy napełnione pół baku i dokładnie tyle mieliśmy uzupełnić i w takim samym stanie go oddać. Jest to najczęściej stosowana praktyka. Jeżeli oddamy samochód z mniejszą niż ustaloną ilością paliwa będziemy musieli za to tankowanie zapłacić na miejscu, zapewne więcej niż na stacji benzynowej.
  • Stan pojazdu – punkt obowiązkowy to zrobić wyraźne zdjęcie każdego boku samochodu, każdej ryski, każdemu wgnieceniu, najlepiej w obecności pracownika wypożyczalni. Kilka minut, a możemy spać spokojnie, że nie zostaniemy oskarżeni o coś czego nie zrobiliśmy.
  • Prawo drogowe w kraju, w którym się znajdujemy – różnice, ograniczenia prędkości itd.
  • Regulaminy i inne druczki – zapoznaj się jeszcze przed wypożyczeniem jakie są procedury zgłaszania szkody, w nerwach trudno o chłodne myślenie.
  • Mandaty – lepiej nie bagatelizować sprawy, ściągalność w obrębie unii europejskiej ma się coraz lepiej, a można ”zarobić” brak możliwości wjazdu do kraju, w którym mandat został wystawiony.

Jak to wyglądało w moim przypadku?

Jak zacząłem czytać o tym wkładzie własnym, gdzie wypożyczalnie życzyły sobie zatrzymania depozytu w wysokości 600-1000 euro(!) To byłem bliski temu żeby odpuścić. Udało się znaleźć ofertę wypożyczalni Orlando, w której wkład własny wynosił 0 euro! Oznacza to, że w przypadku jeżeli coś by się stało moją odpowiedzialność w całości pokryłoby ubezpieczenie! Koszt podzielił się na dwie osoby, podróżując w więcej osób jeszcze bardziej nam się to opłaca! Aby znaleźć takie oferty należy podczas sortowania wyników wyszukiwania zaznaczyć odpowiednie opcje, pokazujące nam na początku samochody posiadające najmniejszy lub zerowy wkład własny. Na pewno nie zdarza się to w każdej lokalizacji ale warto mieć to ”z tyłu głowy”, że taka opcja jest możliwa!

Miejsce wypożyczenia: Hiszpania, Wyspy Kanaryjskie, Teneryfa – Puerto de la Cruz
Wypożyczalnia: Orlando Car Hire
Model: Samochód wynajęliśmy na 3 dni
Zapłaciliśmy: 174 PLN
Opłata za paliwo: około 100 PLN

Usługi wliczone:

  • Dodatkowy kierowca, ubezpieczenie OC i AC, ochrona przed kradzieżą, podatki lokalne, bez limitu przejechanych kilometrów.

Szerokości!